Catia Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Catia, bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli imalatta yaygın olarak kullanılan bir bilgisayar programıdır. Catia programı yaklaşık 40 yıldır Fransız Dassault Systemes firması tarafından geliştirilmektedir. Hem bilgisayar destekli tasarımı hem de bilgisayar destekli imalat ile tam uyumlu olan catia cad ve cam konusunda Siemens NX ile ülkemizde en çok kullanılan iki programdan biridir. Akademimizde Catia kursu verilmektedir. Bu kurs ile ilgilendiğiniz sektör ile alakalı işinizi bulabilecek ve profesyonel bir şekilde çalışmalarınız yürütebileceksiniz.  Kurs başlangıcı temel konular ile başlayıp en detaylı çalışmalar ile programın bütün özellikleri ile anlatılarak bu programı kullanma da profesyonel bir hale geleceğinize eminiz.  Bu kursumuz haftanın sadece bir günü verilmekte ve toplamda 10 hafta ile 13 hafta arasında sürmektedir. Kurs sonrasında Millî Eğitim Bakanlığının bünyesinde gerçekleşen sınavlara katılarak bilgisayar eğitmenlik sertifikasına sahip olabilirsiniz.

 

CATIA Nereler de Kullanılır?

Catia programı, sağlamış olduğu pek çok üstün komut ve özellik sayesinde ülkemizde de bilgisayar destekli mühendisliği konusunda sıklıkla başvurulan programların başında gelir. Yalnızca bir çizim programı olmayan catia sahip olduğu ek özellikler sayesinde tasarımın başlangıcından üretim safhasına kadar her aşamada kullanıcıya destek verir. Mühendislik çizimlerinde çok kullanılmasının sebebi, programın kullanıcıya kolay çizim komutlarının yanı sıra etkileşimli analiz yapma imkânı da sunmasıdır. Catia kursu ve programında bütünsel olarak bulunan analiz sistemleri ile üç boyutlu çizimi hazırlanan model üzerinde hemen hemen her türlü analizin yapılması mümkündür. Catia programında, gerilme analizi yapılmadan önce çizilen modelin üretileceği malzeme seçilerek o malzemenin değerlerinin modele atanması sağlanır. Bu sayede başta statik ve dinamik analizler olmak üzere pek çok analiz yapılabilir. İnşaat mühendisliği gibi mühendislik dallarında önemli olan statik analizler, catia programıyla kolaylıkla yapılabilir. Catia ile yapılan statik analizlerle çizilen modelin üzerine gelecek yük ve kuvvetler seçilerek modelin bu dış kuvvetlere karşı nasıl davranacağı, ne kadar dayanıklı olduğu, gerilim dağılımı, şekil değiştirme oranı interaktif bir şekilde görülebilir. Sunmuş olduğumuz catia kursu fiyatları oldukça uygundur. Bu eğitimler ile atamalarınız ve istediğiniz işe kavuşabilirsiniz.

 

Makine mühendisliği gibi mekanizmaların ve dinamik sistemlerin hakim olduğu mühendislik dallarında da sıklıkla kullanılan Catia programında, çizilen modelin zamanla değişen yüklere nasıl yanıt vereceği kolaylıkla analiz edilebilir. Yapılan analizlerle modelde yüksek gerilim olan yerler kuvvetlendirilirken, düşük gerilim olan yerlerinin hacmi azaltılarak optimum maliyette mühendislik tasarımları elde edilebilir. Akademimizdeki Catia kursu ve programı, bilgisayar destekli tasarım konusunda sıklıkla kullanılan rakip programların aksine gaz ve sıvı gibi akışkanların modellemesinde de kullanılır. SolidWorks ve Autocad gibi ülkemizde yaygın kullanılan cad programlarının destek vermediği akışkanların ve buna bağlı sistemlerin de tasarımının yapılabildiği catia akışkanlar mekaniği gibi mühendislik uygulamalarına da yardımcı olur. Kullanıcılara profesyonel şekilde bilgisayar destekli tasarım ve üretim imkanı sunan catia kursu ve programı, ücretli olarak satın alınabilen bir programdır. Güncel Windows sürümleri ve Unix işletim sistemi ile uyumlu olan catia programı, Apple firması tarafından üretilen macos işletim sistemine destek vermemektedir. Ücretli olarak satışı yapılan catia programını öğrenciler legal olarak ücretsiz bir biçimde kullanabilirler. Bazı özellikleri kısıtlanmış catia Student Edition ile öğrenciler ve akademik eğitim veren eğitmenler programı ücretsiz olarak kullanabilirler.

Catia Kursu, Weeb Akademi

Paylaşımlar